Живописта е най-артистичната дисциплина в НУИИ ”Илия Петров” –София. Участва като учебен предмет през целия курс на обучение – от VІІІ до ХІІ клас.
Първите две години учебният предмет Живопис се преподава на всички ученици в VІІІ и ІХ клас, които учат изящни изкуства в еднаква степен и съдържание. От Х до ХІІ клас учениците, избрали Живопис като първа специалност, след конкурс за специалност, имат по- висок хорариум в сравнение с другите изящни специалности.
В програмата са застъпени теми по теория и задачи по практика, засягащи цветознанието, композицията, технологията и методологията в работата с различни живописни материали и техники. В VІІІ клас се залагат основните професионални знания и умения в областта на акварела с работа върху натюрморт, пейзаж и композиция. Учениците се запознават с цветовите гами и хармонии. В ІХ клас основно се работи с темперни бои. Задълбочават се знанията и уменията за пластичното изграждане на картината. В Х клас става запознаване с маслените и акрилните бои. Овладяват се основните композиционни и технологични принципи в маслената живопис. В ХІ клас основен обект за изучаване по Живопис е човекът . Работи се върху глава по натура и облечена полуфигура на жив модел в търсене на конкретна портретна характеристика чрез конструктивно изграждане и моделиране чрез цвета. В ХІІ клас основен обект за изучаване по Живопис е човешката фигура – седнала и права.
От Х до ХІІ клас паралелно на постановките / натюрморт, интериор и жив модел по натура/ се изпълняват и композиции по конкретни теми и проблеми. Курсът на обучение по Живопис в 12 клас завършва с подготовка и реализация на дипломни работи – израз на постигнат професионализъм и творческо развитие.
Особено емоционални и творчески зареждащи са учебните пленери, провеждани два пъти през всяка учебната година в красиви кътчета на България.
През целия курс на обучение учениците имат възможност за творчески изяви – конкурси и изложби в престижни столични галерии.
http://hg-iliapetrov.com/en/specialnosti/zhivopis?cal_offset=1n#sigProGalleria30b1e4bea6